Medovina

Medovina

Přírodní medová vína – medoviny, jsou převážně vyráběna studenou cestou (nižší náklady na energie/větší riziko), to znamená, že med není vařený ani jinak tepelně upravovaný. Většina z nich odpovídá chuťově i postupem výroby medovinám, které se vyráběly už před naším letopočtem přibližně až do 15. století našeho letopočtu. Výroba je přizpůsobena dnešním hygienickým předpisům a dalším zákonům. Kvašení trvá většinou 2 a více měsíců při teplotách kolem 20 stupňů Celsia a doba zrání je přibližně jeden rok u některých druhů i déle.

Klasická medovina vzniká kvašením medového roztoku (medu a vody) s přidáním bylin a koření. Ve větší části světa je známa pod názvem metheglin. Chuť medovin se liší podle použitých ingrediencí, druhu a množství medu, doby kvašení a zrání, teploty, doby stáčení atd. Nezkušený medovinář, staročesky medník, může produkt velice snadno poškodit a tím znehodnotit výslednou chuť.
Ovocná medovina vznikne když část vody nahradíme čerstvě vylisovanou ovocnou šťávou. V tomto případě se nazývá melomela. Medová vína značíme podobně, jako vína révová = tichá vína – takto ji chápe i zákon. Některá jsou sladká, polosladká některá až polosuchá. Normy pro hodnocení obsahu cukru ve víně révovém pro zařazení do kategorií jsou odlišné s ohledem na nejnižší hodnotu cukru. Pro medovinu nejsou tyto kategorie zákonem stanoveny. Medoviny většinou mohou připomínat chuťově vermuty, vína dezertní nebo též vína portská.

V nabídce máme

  • medovina z lipového medu
  • medovina Elisa – hořká